• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ülkelerine Dönen Suriyeli Sayısı 311 bin 968 Kişidir

Ülkelerine Dönen Suriyeli Sayısı 311 bin 968 Kişidir

Ankara (CUHA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkelerine geri dönen Suriyeli sayısının şu ana kadar 311 bin 968 kişi olduğunu, halihazırda Türkiye’de uluslararası koruma statüsüyle 3 milyon 644 bin 342 Suriyeli bulunduğunu açıkladı.

Soylu, Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı Programı Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de farklı statülerle bulunan diğer ülke vatandaşlarının yaklaşık 4,5 milyon kişi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu, Hırvatistan nüfusundan fazladır. Bu sayıların hepsi, elbette ki ciddidir ve aslında şoke edicidir ama en azından hayattaki insanları ifade etmektedir. Oysa 2000 yılından günümüze kadar 60 binin üzerinde göçmenin çeşitli sebeplerle, hayatını kaybetmesi, konunun asıl dramatik olan boyutudur. Sadece son 6 yılda Akdeniz’de hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 26 kişidir. Elimizdeki rakamların böyle olmaması gerekirdi, çünkü göç yeni bir şey değildir, tarih boyunca vardı. Yeni olan, dünyanın göçü yönetmedeki gösterdiği çaresizlik, umursamazlık ve aslında acımasızlıktır. Belki de asıl sorun gelişmişlik düzeyiyle güç paylaşımı arasındaki dengesizliktir. Çünkü Ortadoğu kaynaklı göç dolayısıyla ülkemizde bulunan yabancılar, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 4,5-5’ine tekabül etmektedir. Bu oran Lübnan’da yüzde 25, Ürdün’de ise yüzde 20’dir. Yani göçün ağırlığı dünya üzerinde ülkelerin ekonomik ve fiziki güçlerine ters oranda ve dengesiz şekilde dağılmaktadır. Bu da çözümü zorlaştıran, trajedileri arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Türkiye’nin göçe kaynaklık eden Suriye ve Irak gibi ülkelere doğrudan komşu olduğunu hatırlatan Soylu, konuşmalarına şunları kaydetti:

“Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerden gelenlerin güzergahı olan İran’la yine doğrudan komşudur. Düzensiz göçmen geçişlerinde bir cazibe merkezi olan Ege, Akdeniz ve aynı zamanda Karadeniz üzerinde geniş bir alanda da sorumluluğumuz vardır. Dolayısıyla hemen hemen bütün kara ve deniz sınırlarımızda düzenli ve düzensiz göçle ilgili bir mesai harcamak, tedbir almak ve bu alanı göç anlamında yönetmek zorundayız. Ayrıca yine aynı rota ve aynı sorumluluk sahalarında terörist sızmalarına karşı, uyuşturucu sevkiyatlarına ve aynı zamanda diğer kaçakçılıklara karşı da ciddi bir mücadele halindeyiz. Yani özetle, karşımızda çok büyük bir geçiş talebi var ve biz sapla samanı doğru şekilde ayırmak zorundayız. Halihazırda ülkemizde uluslararası koruma statüsüyle 3 milyon 644 bin 342 Suriyeli bulunmaktadır. Yakalanan düzensiz göçmen sayısı 2018 yılında 268 bin 3, 2019’un ilk beş haftasında ise 16 bin 523 kişidir. Ülkelerine geri dönen Suriyeli sayısı şu ana kadar 311 bin 968 kişidir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?