" /> Van’da Kargo Merkezlerinde X-Ray Uygulaması Başlayacak – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Van’da Kargo Merkezlerinde X-Ray Uygulaması Başlayacak

Van’da Kargo Merkezlerinde X-Ray Uygulaması Başlayacak

Van (CUHA) – İlk olarak Van’da uygulamaya geçecek olan x-ray sistemi tüm kargo şirketlerinin kabul merkezlerine kurulacak. Kargo ile uyuşturucu kaçakçılığı mücadelesine ilk adım olan kolilerin teslim edildiği merkezlerden başlayacak.

İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı’nın (KİHBİ), organizesiyle Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplantı yapıldı. Toplantıda “Kargo yoluyla uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi amacıyla alınacak tedbirler” masaya yatırılırken, ilk kez Van’da uygulanacak sistemde kargo şirketlerinin kolilerin teslim edildiği yere x-ray sistemi kurulması kararlaştırıldı.

Valilik Alipaşa salonunda yapılan toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali Bilmez, Van’da böyle bir çalışmanın başlatılmasının önemli olduğunu vurguladı. Bilmez, ”Çünkü bu bölgede terör örgütleri faaliyet gösteriyor. Terörün finansmanı da uyuşturucudur. Bu çalışmanın burada yapılması bundan dolayı daha da önemlidir. Güvenlik güçlerimiz uyuşturucu ile mücadelede önemli başarılar elde ediyor. İnşallah bu çalışmalar sonrası alınacak tedbirler hayata geçirildiğinde uyuşturucu kaçakçılığı büyük oranda azalacaktır. Bundan dolayı bu çalışmayı yürüten herkese çok teşekkür ediyorum. Sistem kurulduktan sonra bizde sıkı bir denetim yapacağız” dedi.

Daha sonra açıklamalarda bulanan KİHBİ Daire Başkanı Ömer Ulu, yaptıkları bir araştırmada uyuşturucu kaçakçılığının önemli bir bölümünün kargo yoluyla yapıldığını tespit ettiklerini ve bununla mücadele için çalışma başlattıklarını söyledi.

Sunum eşliğinde yıllara göre kargo aracılığıyla yapılan uyuşturucu kaçakçılığı ve yakalanan uyuşturucu miktarı ile kişi sayısı hakkında bilgi veren Ulu, yeni başlatılacak uygulamanın detaylarını anlattı. Bu kapsamda uygulamanın da ilk olarak Van’da başlayacağına dikkat çeken Ulu, tüm kargo şirketlerinin kabul merkezlerine x-ray sistemi kurulacağını ve kargo ile uyuşturucu kaçakçılığı mücadelesine ilk adım olan kolilerin teslim edildiği yerden başlayacaklarını ifade etti.

Kurulan x-ray sisteminde polis ile kargo şirketi tarafından istihdam edilen ve KİHBİ tarafından eğitim verilip sertifikası olan silahlı özel güvenlik görevlilerinin görev alacağını belirten Ulu, ”Bu kaçakçılığa en kolay müdahale edebileceğimiz yer kargo şirketleri merkezleridir. Kurulacak x-ray cihazlarından geçirilecek paketler, daha sonra kabul edilecek. Şüpheli gördüğümüz ve suç unsuru tespit edemediğimiz paketleri de ayrıca dedektör köpeklerle araştıracağız. Bu uygulamamıza da 90 gün içerisinde başlayacağız. Şu anda Van’da iki kargo kabul merkezinde x-ray sistemi ile paketler kontrol ediliyor. Bu şirketler kullandıkları sistemi bize bildirecekler. Diğer kargo şirketleri de bu sisteme geçecek. Bu sistem caydırıcı olacak ve Van’dan sonra Türkiye’ye yayılacak” dedi.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdür Vekili Halil İbrahim Dilek, ilgili kurum müdürleri ve kargo şirketi yetkilileri de katıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?