• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yahyayev: Azerbaycan Terörle Mücadelede Daima Türkiye’nin Yanında

Yahyayev: Azerbaycan Terörle Mücadelede Daima Türkiye’nin Yanında

Bakü (CUHA) – Azerbaycan’ın uluslararası teşkilatı olan Dünya Azerbaycan Asamblesi Halkla İlişkiler başkanı Elshan Yahyayev, terörle mücadelede daima Türkiye’nin yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi.

Sosyal-kültürel ve stratejik anlamda Azerbaycan üzerlerine oynanan oyunları dünya kamuoyuna bildirmek açıklamak için her alanda çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Yahyayev, “Dünya Azerbaycanlılar Asamblesi, uluslararası bir kamu kuruluşudur. Almanya’da da demokratik bir uluslararası kuruluş olarak tescil edilmiştir. Resmi kayıttan önce, Dünya Azerbaycan Asamblesi, “Girişim Grubu” adı altında faaliyet göstermiştir” dedi.

Yahyayev, şimdiye kadar organizasyonun çok önemli çalışmaları yaptığını vurgulayarak, “30’dan fazla ülkede temsilciliğimiz var. Sahip olduğumuz sınırlı fırsatlar sayesinde birçok faaliyet gerçekleştirdik. Kuruluşumuz BMT Sosyal ve Ekonomik Konseyi ve Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Parlamentosu’nun bir lobi kuruluşu olarak tescil edilmiştir. Temel amaçlardan biri, Azerbaycan’ın uluslararası işbirliğine katkıda bulunmak, Azerbaycan’ı dünya çapında güvenilir bir ülke olarak tanıtmak ve Azerbaycan’nın dünya ülkeleri ile işbirliğini güçlü bir şekilde sürdürmektir” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si 26 yıl boyunca işgal edildiğini hatırlatan Yahyayev “Ne Avrupa Birliği ne de Amerikan işgali var, ancak en azından uluslararası kabul görmüş hukukun ilke ve ilkelerine sahibiz. Bu ilkelere göre, işgal eden ülkelerin politik, ekonomik ve ticari yaptırımlar uygulanmalı. Ülkenin yüzde 20’si, haksız bir şekilde işgal edilmiş, bir ulus olarak ele alınmalıdır. Azerbaycan’ın gerçekliğini tüm dünyaya taşımalıyız. Tarihimize, kültürümüze, mutfağımıza, milli değerlerimize, geçmişimize sahip olarak, dünyaya kim olduğumuzu göstermeli ve göstermeliyiz. Ve bunu başaracağız” şeklinde konuştu.

Yahyayev, Türkiye’de temsilciliklerinin olduğunu dile getirerek, “30’dan fazla ülkede temsilcimiz var. Türkiye’de bu ülkelerden biridir. Türkiye’nin temsilcisi Aydan Özkurt’tur. Aydan hanım, aynı zamanda Ankara Tıp Merkezinde çalışıyor. Türk devleti her zaman Azerbaycan’la birliktedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, uluslararası toplantılarda, Azerbaycan’ın dünyanın her yerinde destek verdiğini söylüyor ve bunu açıkça gösteriyorlar” diye konuştu.

Azerbaycan’ın terörle mücadelede ve her alanda Türk halkının yanında olduğunu da belirten Yahyayev, konuşmasının devamında genel amaclarının uluslararası hukuk çerçevesinde, Azerbaycan’ın her alanda yeniden inşası, diğer ülkeler ile karşılıklı görüş alışverişi, kültürler arası diyalog ve diğer pek çok konuda, Azerbaycan’ın gerçekliğini tüm dünyaya anlatmak ve hedeflerine ulaşmak için farklı projeler gerçekleştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?